Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. W pewnym momencie przestaje jednak spełniać potrzeby żywieniowe młodego, kształtującego się organizmu. Wtedy nadchodzi odpowiedni czas na rozszerzanie diety. Dowiedz się, w jaki sposób wprowadzić do diety alergika pokarmy uzupełniające.

Rozszerzanie diety u dziecka z alergia

Spis treści:

  1. Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecka z alergią?
  2. Proces rozszerzania diety u niemowlęcia z alergią

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecka z alergią?

Etap rozszerzania diety powinien nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie ma potrzeby, aby pokarmy potencjalnie alergizujące – jak gluten, mleko krowie, pszenica, soja, ryby czy jaja – wprowadzać do jadłospisu malucha z opóźnieniem. Dlaczego? Nie zostało potwierdzone, że unikanie lub opóźnianie podawania takich produktów może zmniejszyć ryzyko pojawienia się alergii pokarmowej u dziecka.

Jeśli dziecko ma alergię a u rodziców pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozszerzania jego diety, decyzję o rozpoczęciu wprowadzania nowych pokarmów do jadłospisu dziecka warto wcześniej skonsultować z lekarzem pediatrą.

U najmłodszych dzieci z alergią pokarmową lub znajdujących się w grupie na nią narażonych ogólne zasady rozszerzania diety powinny wyglądać tak samo jak u dzieci zdrowych. Jedyną modyfikacją jest wyeliminowanie produktu odpowiedzialnego za objawy u malucha.

Proces rozszerzania diety u niemowlęcia z alergią

Początkowy okres rozszerzania diety służy poznaniu nowych smaków oraz konsystencji. To, jakie pokarmy pozna niemowlę na tym ważnym etapie 1000 pierwszych dni życia, ma również znaczenie dla kształtujących się u niego nawyków żywieniowych i preferencji smakowych. Dziecko pozna delikatne jednoskładnikowe musy, z czasem polubi posiłki z grudkami i drobnymi kawałkami, dzięki czemu będzie ćwiczył umiejętność żucia i gryzienia.

Rozszerzanie diety dziecka warto rozpocząć od warzyw. Kiedy dziecko zaakceptuje już smak warzyw (co może wymagać nawet kilku lub więcej prób ich podania) po ok 2 tygodniach przyjdzie czas na owoce. Następne w kolejności mogą być podane kleiki i kaszki zbożowe, ważne źródło energii dla rozwijającego się organizmu oraz  posiłki z mięsem i rybą, a także jaja.

Czy wiesz że?
…niemowlęta rodzą się z naturalną preferencją smaku słodkiego? Oznacza to, że jeśli jako pierwsze po mleku mamy poznałyby owoce, niechętnie próbowałyby marchewki czy brokułu. Właśnie dlatego pierwszym smakiem odkrytym przez malucha na etapie rozszerzania diety powinny być warzywa.

Rozszerzanie diety alergika – najważniejsze zasady

Rozszerzanie diety alergika – najważniejsze zasady

  1. Dieta niemowlęcia poznającego nowe smaki staje się coraz bardziej różnorodna. Mimo to podstawą jadłospisu dziecka w 1. roku życia wciąż powinno być mleko mamy lub modyfikowane, a w przypadku alergii na białka mleka krowiego specjalny preparat. Nowe pokarmy szczególnie te potencjalnie alergizujące najlepiej zacząć podawać dziecku pojedynczo w domu, a nie np. na wyjeździe czy w restauracji. Pozwoli to na dokładną obserwację i sprawdzenie ich akceptacji i tolerancji.
  2. Jeśli w trakcie wprowadzania nowych rodzajów warzyw czy owoców wystąpi reakcja niepożądana, wskazująca na alergię pokarmową, należy przerwać ten proces i skonsultować się z lekarzem.
  3. Warto podawać produkty pojedynczo, w odstępach co 3-5 dni, tak by obserwować reakcję dziecka i zidentyfikować uczulający pokarm.